Wiele osób zastanawia się nad tym, by się przebranżowić. Kusząca jest szczególnie branża IT, która oferuje wysokie zarobki i stabilność zatrudnienia, a także, co ważne, możliwość ciągłego rozwoju. Tester oprogramowania to zawód, który jest dobrze opłacany i często wybierany zarówno przez młodych, jak i doświadczonych ludzi. Pytanie, które zadajemy sobie na początku to zazwyczaj “jak zacząć testować?”.
Nasz artykuł ma na celu pomóc przyszłym testerom oprogramowania. Po jego przeczytaniu będziecie wiedzieli, co robić, żeby otrzymać wymarzoną posadę.
Czym jest testowanie?
Zanim zaczniemy, odpowiedzmy sobie na najistotniejsze pytanie, a mianowicie, czym jest testowanie? W środowisku częściej spotkacie się z pojęciem QA, czyli quality assurance, które możemy przetłumaczyć jako zapewnianie jakości oprogramowania. QA jest ważnym elementem procesu zarządzania jakością i ma wiele elementów wspólnych z testowaniem oprogramowania. Nie są to jednak pojęcia tożsame.
Jak zacząć?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Można jednak zacząć od pozyskiwania wiedzy. Samodzielna praktyka lub uczestnictwo w szkoleniu ISTQB, to naprawdę dobry start. Na szkoleniu nauczysz się podstaw testowania. To duża dawka teorii, którą później powinieneś zamienić w praktykę. Każde szkolenie kończy się egzaminem, po którym możesz otrzymać certyfikat ISTQB. Taki certyfikat może być Twoją kartą przetargowa, by rozpocząć karierę jako tester. Zanim jednak zdecydujesz, gdzie iść i co zrobić, zastanów się w jakim kierunku chcesz się rozwijać. Nie musisz ograniczać się jedynie do testowania oprogramowania, możesz zostać chociażby analitykiem biznesowym, badać zachowania użytkownika czy być aktywnym wsparciem dla zespołu technicznego – możliwości rozwoju jest wiele. Poza szkoleniami ISTQB, możesz uczestniczyć w spotkaniach branżowych, konferencjach czy dołączyć do grup testerskich. Po pierwsze dasz się poznać, a po drugie zdobędziesz wiedzę. Konferencje to też szansa na rozmowę, a jak wiemy, rozmowy są niezwykle ważne, ponieważ dzielimy się w nich swoim doświadczeniem. Nie bój się rozmawiać i poznawać nowych ludzi. Osoby, które prowadzą szkolenia, ale też w nich uczestniczą, chętnie dzielą się swoją wiedzą. Może też poradzą Ci, gdzie szukać pierwszej pracy? Aktualna sytuacja zmusiła wiele osób do tego, by prowadzić konferencje online. To jeszcze łatwiejszy sposób na to, by uzyskać potrzebną wiedzę.
Mimo wszystko zachęcamy do tego, byś rozważył certyfikację ISTQB.
ISTQB znane i cenione jest na całym świecie, a system certyfikacji oparty jest na wspólnym zbiorze wiedzy oraz na zasadach egzaminacyjnych, które są stosowane na całym świecie.
Od Ciebie zależy na jakie szkolenie się zapiszesz. Jednak zanim to zrobisz, pamiętaj, żeby wybrać akredytowanego dostawcę szkoleń. Akredytacja to pewnego rodzaju gwarancja, ponieważ dostawca takich szkoleń jest sprawdzany pod względem zgodności materiałów szkoleniowych z wymaganiami wynikającymi z sylabusa, czy na przykład pod względem kompetencji trenera.
Źródło grafiki pixabay.com
Dodaj komentarz