Makaron jest dobrze znanym i uwielbianym mieszkańcem naszej kuchni. Swoją popularność zawdzięcza łatwości przygotowania, niskiej cenie oraz byciu bazą wielu pysznych i prostych dań. Włoskie pochodzenie to nie wszystko co można powiedzieć o tym produkcie. Czy znasz wszystkie jego rodzaje, kształty i zastosowania? Zapraszamy na kulinarną podróż do świata makaronów!
Makaron spaghetti
Jeden z najczęściej kupowanych, stanowiący podstawę kuchni włoskiej rodzaj makaronu. To dość długi, cienki makaron. Najczęściej produkowany z twardych odmian pszenicy tzw. pszenicy durum. Idealna forma przygotowania dla tego rodzaju to al dente, czyli nie za twardy, ale nie za miękki. Popularne dania z jego użyciem to:
- Bolognese
- Carbonara
- Sosy posypane serem (parmezanem lub pecorino)
Makaron kokardki – Farfalle
Pszenny makaron w kształcie kokardek doceniają nie tylko włosi, ale także najmłodsi. Można go wykonać z powodzeniem w domu, wystarczy pociąć ciasto na kawałki o wymiarach 2 cm x 3 cm. Następnie lekko ścisnąć pośrodku, tak aby powstały charakterystyczne zagłębienia. Przykładowe sposoby zastosowania to:
- Lekkie sałatki
- Wszelkiego rodzaju sosy
- Samodzielnie wraz z dodatkami tj: pomidory, śmietana czy kurczak
Makaron rurki – Penne
To popularny makaron w kształcie skośnych rurek, pochodzący z południa Włoch. Czasem określa się go także jako mostaccioli. Ten makaron podobnie jak fusilli doskonale pasuje do większości potraw, a szczególnie dobrze będzie komponował się z:
- Pesto – tworząc klasyk wśród makaronowych dań
- Owocami morza
- Sosami z suszonymi pomidorami, bazylią i parmezanem
Makaron poduszki – Ravioli
To mniej popularny, ale bardzo ciekawy rodzaj makaronu, odróżniający się formą podania – na ogół sam w sobie stanowi danie, ponieważ jest nadziewany. Występuje w kilku kształtach – kwadratowym, prostokątnym lub owalnym. Niektórzy uważają go także za małe pierożki. Zastanawiasz się czym wypełnić środek? Świetnie sprawdzą się do tego:
- Dynia
- Szpinak
- Ser kozi
- Grzyby
- Mięso
Makaron wstążki – Fettuccine
Mimo ogromnej popularności na świecie, w polskich domach nadal jest jednym z rzadziej wykorzystywanych makaronów. To grube, sycące wstążki zwinięte w średniej wielkości kulki. Aby Twoje danie nabrało wyjątkowego wyrazu, najlepiej ugotować go al dente. A z czym najlepiej go łączyć? Idealne do tego będą:
- Sosy pomidorowe i śmietanowe
- Kurczak
- Owoce morza, zwłaszcza krewetki
Makaron świderki – Fusilli
Makaron, który dobrze zna każdy z nas. Produkowany najczęściej z pszenicy durum, często występuje także w odmianie pełnoziarnistej. To standardowy dodatek do zupy pomidorowej czy grzybowej, choć jego zastosowanie jest niezwykle szerokie:
- Wyżej wspomniane zupy
- Sałatki
- Sosy warzywne oraz mięsne
Cienki makaron – Capellini
Capellini d’angelo określany jest także jako „włosy anioła”, ze względu na swój złotożółty kolor oraz długą, cienką postać. Pochodzi z północno-środkowych Włoch. Niewątpliwie warto poznać go bliżej, choćby dla jego wyjątkowej struktury, która stanowi doskonałe uzupełnienie dla:
- Lekkich sosów
- Zup
- Dań dla dzieci
Makaron muszelki – Conchiglie
Zabawny kształt muszelek, podobnie jak w przypadku makaronu farfalle, sprawił że uwielbiają go zwłaszcza dzieci. Można go dostać w różnej wielkości, i w zależności od niej będzie pasować do różnych dań, a nawet stanowić osobny, pełnowartościowy posiłek.
- Mniejsze muszelki: do zup, sałatek czy zapiekanek
- Większe muszelki: faszerowane i pieczone w piekarniku
Dodatkowo często na półkach sklepowych możemy natknąć się na dwa rodzaje makaronów: pełnoziarnisty i zwykły. Ten pierwszy charakteryzuje się ciemniejszym kolorem i większą zawartością cennych składników odżywczych takich jak minerały i witaminy. Jego smak jest bogatszy, a struktura nieco inna, bardziej twarda.
Bez względu na wybór Twojego makaronu, najlepiej przygotowywać go zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. Wtedy możesz mieć pewność, że Twoje danie wyjdzie doskonale!
Źródła fotografii: https://www.pexels.com/pl-pl/, https://unsplash.com/
Dodaj komentarz