Warzywa z własnego ogródka mają wyjątkowy smak. Wcale nie musisz być doświadczonym ogrodnikiem, aby zająć się ich uprawą. Wystarczy odrobina chęci i zapału, a w Twoim ogrodzie pojawi się ogródek warzywny. Zanim jednak skosztujesz wyhodowanych przez siebie pomidorów, marchewek czy ogórków, podpowiemy Ci, jak krok po kroku przygotować przydomowy warzywnik.
KROK 1: Wybierz odpowiednie miejsce w ogrodzie
Po pierwsze musisz określić, która część ogrodu będzie najlepsza na posadzenie i wysianie warzyw. Warzywnik powinien być zlokalizowany na płaskim, osłoniętym od wiatru i dobrze nasłonecznionym terenie. Twoje rośliny będą potrzebować nie tylko światła, ale również wody. Zadbaj o to, aby dostęp do węży ogrodowych lub zraszaczy nie był utrudniony. Nie sadź swoich warzyw bezpośrednio przy ulicy i w towarzystwie dużych drzew lub krzewów. Większe rośliny posiadają rozbudowane systemy korzeniowe i będą podbierać warzywom wodę oraz inne składniki odżywcze. Jeżeli ogród to miejsce zabawy dla dzieci lub czworonogów, warto zabezpieczyć warzywnik przed ewentualnymi uszkodzeniami. Wielkość warzywniaka dopasuj do swoich potrzeb.
KROK 2: Sprawdź i przygotuj glebę w ogrodzie
Nie bez znaczenia jest podłoże, z którego wyrastają warzywa. W dużym stopniu to właśnie gleba decyduje o tym, czy będziesz cieszyć się dobrymi plonami. W ogródku warzywnym najlepiej sprawdzi się gleba żyzna, przepuszczalna i próchnicza, czyli taka, w której gołym okiem widać fragmenty obumarłych roślin. Dla większości warzyw najlepsza jest ziemia o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Do określenia, jaka gleba występuje w Twoim ogrodzie, przyda się kwasomierz. Gdy wynik będzie „kwaśny”, czyli w przedziale od 4 do 6,5 pH, musisz zastosować nawożenie. Istotne jest to, że nawożenie trzeba zastosować przed uprawą warzyw i regularnie powtarzać je co kilka lat.
KROK 3: Zaplanuj układ warzywnika
Wiesz już, gdzie pojawi się ogród warzywny i przygotowałeś ziemię. Teraz pora na plan, czyli określenie, jak będą przebiegać grządki i jakie warzywa zasiejesz lub posadzisz. Standardowa szerokość grządki wynosi 120-140 cm. Wtedy ścieżki zazwyczaj mają szerokość 30-40 cm. Takie rozmiary umożliwiają swobodny dostęp do warzyw. Planując swój warzywnik, nie musisz oczywiście wyznaczać grządek w tradycyjny sposób. Zawsze możesz zdać się na swoją intuicję i wyobraźnię. Wtedy Twój warzywnik będzie jedyny w swoim rodzaju.
KROK 4: Rozpocznij siew i sadzenie warzyw
Przyszedł czas na słów kilka o nasionach. Te najlepiej kupować w sprawdzonych sklepach ogrodniczych. Na opakowaniu nasion znajdziesz szczegółowe informacje – kiedy i jak wysiewać daną roślinę. Niektóre nasiona trafią bezpośrednio do gruntu, inne będą wymagały inspektu. Jest to specjalna skrzynka, którą przykrywa się szklanym wiekiem. Zapewnia ona odpowiednie warunki roślinom do wzrostu. Na początku wysiewamy nasiona gęściej, niż jest to wymagane. Gdy pojawią się kiełki, niezbędne będzie pikowanie. Jeżeli należysz do niecierpliwych ogrodników, możesz postawić na gotowe sadzonki.
Kiedy wysiewać rośliny ogrodowe?
- Marzec – cebula, seler, kapusta biała i czerwona
- Marzec-Kwiecień – marchewka, pietruszka, pomidory, rzodkiewka
- Kwiecień – sałata zielona
- Kwiecień-Maj – buraki, brokuły
- Maj – dynia, ogórki, cukinia
Czy wiesz, że nie wszystkie warzywa przepadają za swoim towarzystwem? Ma to związek z wydzielaniem przez rośliny określonych substancji chemicznych. Niektóre warzywa stymulują się nawzajem do wzrostu, a inne ten wzrost hamują. Te osobiste sympatie warto uwzględnić podczas planowania warzywnika. Podajmy kilka przykładów – pomidory nie dogadają się z ogórkami, cebulę dobrze posadzić obok buraka, a rzodkiewkę przy kalarepie. W Internecie bez problemu odnajdziesz tabele z zestawieniem, jak sadzić warzywa obok siebie.
KROK 5: Podglądaj i pielęgnuj swoje warzywa
Teraz gdy warzywnik jest już gotowy, Twoim zadaniem będzie zadbanie o to, aby roślinom niczego nie brakowało. Będą wymagały codziennego podlewania i doglądania. Po pewnym czasie doczekasz się pierwszych warzyw i będziesz mógł ich skosztować. Powodzenia ogrodniku!
Źródło fotografii: https://unsplash.com/@markusspiske
Dodaj komentarz