Polisolokaty to nazwa produktów finansowych, które były sprzedawane jako polisy ubezpieczeniowe, mimomimo że faktycznie nie spełniały warunków tradycyjnej polisy. Dystrybucja tych produktów była prowadzona za pośrednictwem banków i powiązanych z nimi doradców finansowych. Polisolokaty były reklamowane jako bezpieczne i pozbawione wad, jednak w rzeczywistości były szkodliwe dla kupujących. Z artykułu dowiesz się, na czym polega ryzyko korzystania z polisolokat.
Polisolokaty – czym są?
Polisolokata to nieprawidłowa nazwa umowy ubezpieczenia, która zawiera lokowanie środków pieniężnych w papiery wartościowe, takie jak: akcje, obligacje czy bony skarbowe lub obligacje Skarbu Państwa. Początkowo, po wkroczeniu na rynek tego produktu inwestycyjnego na rynek, zajmowali się nim maklerzy, później dołączyły banki. Konsument lokował wówczas pieniądze na lokacie bankowej z opcją inwestycyjną. Polisolokaty reklamowano i sprzedawano jako produkt bezpieczny, a w rzeczywistości były one obarczone dużym ryzykiem inwestycyjnym. Doradcy finansowi nie informowali kupujących o ryzyku, kryteriach doboru aktywów oraz o najważniejszej kwestii, czyli opłatach likwidacyjnych.
Polisolokaty są klasycznym przykładem missellingu, czyli wprowadzania klienta w błąd poprzez stosowanie niedozwolonych prawem praktyk. Przedstawiciele banków, którzy zajmowali się sprzedażą polisolokat, prezentowali je w postaci wielostronicowych umów (często kilkadziesiąt stron tekstu), które zawierały wyspecjalizowaną terminologię prawno-finansową oraz zawiłe terminy, niezrozumiałe dla przeciętnego konsumenta. Doradcy finansowi zarabiali na polisolokatach z racji wysokich prowizji, opłata likwidacyjna została zaś przerzucona na klientów.
Zwrot polisolokaty – jak odzyskać pieniądze?
W związku z tym, że dużo osób zostało poszkodowanych przez zakup polisolokat, powstały podmioty specjalizujące się w odzyskiwaniu opłat likwidacyjnych pobieranych przez ubezpieczycieli w momencie rozwiązania umowy ubezpieczenia z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi (polisolokat). W celu odzyskania pieniędzy pobranych bezprawnie w ramach opłat likwidacyjnych należy zwrócić się do adwokata lub radcy prawnego, który ma doświadczenie w prowadzeniu podobnych spraw. W pozwie poszkodowany powinien wnieść także o zasądzenie należnych odsetek ustawowych oraz zwrot kosztów postępowania. Sprawy z zakresu odzyskiwania pieniędzy z nieuczciwych produktów inwestycyjnych warto powierzyć kancelariom, które osiągają sukcesy w sprawach z zakresu zwrotu polisolokaty. Kancelarie, które dochodziły przed sądem zwrotów, nie mają problemów z wykazaniem nielegalnych działań towarzystw ubezpieczeniowych. Sądy od dawna stoją na stanowisku, że wzorce umowne przewidywały zawyżoną wysokość opłat likwidacyjnych, która nie była adekwatna do rzeczywistych kosztów likwidacji umowy. Wymiar sprawiedliwości w Polsce wielokrotnie stwierdzał, że pozwani ubezpieczyciele nie działali zgodnie z prawem, przerzucając na kupujących całe ryzyko związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Dodaj komentarz