Upadłość konsumencka to instytucja prawna przewidziana dla konsumentów, którzy stali się niewypłacalni. Po ogłoszeniu statusu niewypłacalności, sąd zwykle przydziela upadłemu syndyka, który rozporządza jego majątkiem, tzw. masą upadłościową. Co w przypadku, kiedy dłużnik nie posiada majątku? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.
Brak majątku a ogłoszenie upadłości konsumenckiej
Sąd na etapie rozpoznawania zasadności wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej bada jedynie niewypłacalność dłużnika oraz ewentualne wystąpienie negatywnych przesłanek ogłoszenia upadłości.
Ubóstwo masy upadłościowej, potocznie zwane brakiem majątku dłużnika, nie stanowi przeszkody do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Inna sytuacja ma miejsce w przypadku przedsiębiorców, gdzie jest to jedna z podstawowych przesłanek do oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości jest brak majątku w wysokości pozwalającej na pokrycie kosztów postępowania oraz częściową spłatę wierzycieli.
W wyniku tak sformułowanych przepisów prawnych, nawet jeśli dłużnik nie posiada majątku albo nie jest zatrudniony i nie pobiera wynagrodzenia pracę, i tak istnieje możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej i oddłużenia niewypłacalnej osoby. Rozwiązanie takie jest możliwe z uwagi na główny cel postępowania upadłościowego wobec osób fizycznych, czyli pomoc w umarzaniu ich zobowiązań.
Upadłość konsumencka – oddłużenie dla dłużników bez majątku
W przypadku osób niewypłacalnych, które nie dysponują majątkiem ani nie osiągają dochodów, stosuje się przyspieszoną procedurę oddłużenia. Jest ona podzielona na etapy:
- wyznaczeniu syndyka – weryfikuje on, czy faktycznie dłużnik nie posiada majątku lub nie osiąga dochodów;
- pominięcie etapu likwidacji majątku – w przypadku nieposiadania majątku lub nie osiągania dochodów;
- umorzenie wszystkich zobowiązań wobec dłużnika bez ustalania planu spłaty.
Koszty upadłości konsumenckiej a brak majątku dłużnika
Dłużnik, który nie posiada majątku lub nie osiąga dochodu, nie musi pokrywać kosztów postępowania upadłościowego. Rozwiązanie to umożliwia oddłużenie osób, które nie posiadają żadnego majątku.
Co do zasady, opłata sądowa od wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej wynosi 30 złotych. Jeśli interesuje Cię pomoc prawna w zakresie upadłości, skorzystaj z pomocy radcy prawnego, który specjalizuje się w upadłość konsumencka Gdańsk. Jeśli majątek niewypłacalnego dłużnika nie pokrywa kosztów postępowania albo w masie upadłości brak jest płynnych funduszów na ich pokrycie, koszty te pokrywa Skarb Państwa.
Upadłość konsumencka dla byłych przedsiębiorców
Tzw. ubóstwo masy stanowi podstawę do oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy. W takiej sytuacji przedsiębiorca może zakończyć dotychczasową działalność gospodarczą i uzyskać status konsumenta, a tym samym możliwość złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Oddłużenie takie obejmuje także zobowiązania, które wynikają z prowadzonej wcześniej przez dłużnika działalności gospodarczej, np. wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub urzędu skarbowego.
Dodaj komentarz