Bardzo duża część pracodawców zdaje sobie sprawę z tego, że szkolenia pracowników z zakresu BHP to nie tylko obowiązek, ale również zachowanie odpowiedzialne. Edukacja z tego zakresu ma bezpośredni związek z bezpieczeństwem wszystkich osób, które znajdują się w zakładzie pracy. Jakie są najczęstsze błędy przedsiębiorców w zakresie BHP i co robić, aby ich uniknąć?
Rodzaje szkoleń BHP
Z kursu o bezpieczeństwie i higienie pracy, nowozatrudniony dowie się, jakie są jego obowiązki w zakresie BHP. Ten rodzaj szkoleń dopasowywany jest pod względem stanowiska pracownika, ponieważ inne zasady obowiązują w biurze, a jeszcze inne w fabryce. W Polsce obowiązkowe są dwa rodzaje szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy – szkolenie wstępne oraz okresowe.
Szkolenie wstępne
Powyższy kurs dotyczy wszystkich nowych pracowników. Za każdym razem, gdy rozpoczyna się pracę, należy przejść szkolenie wstępne. Podczas kursu, osoby nowo zatrudnione dowiadują się więcej na temat podstawowych zasad dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Nowi pracownicy są zaznajamiani również z zasadami udzielania pierwszej pomocy. Ta część zazwyczaj trwa kilka godzin i przeważa w niej część teoretyczna.
Szkolenie okresowe
To szkolenie powinno mieć miejsce po upływie od sześciu do dwunastu miesięcy od daty kursu wstępnego. Kurs okresowy ma głównie na celu odświeżenie pamięci pracownika oraz uzupełnienie jego wiedzy, gdyby pojawiły się nowe przepisy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Powyższe szkolenie powinno być powtarzane co kilka lat, jego częstotliwość zależy od branży i warunków pracy konkretnego zakładu.
Jakie są błędy przedsiębiorców w zakresie BHP?
Najczęściej popełnianym błędem przez przedsiębiorców w zakresie szkoleń BHP, jest brak przeprowadzenia kursu. To nie tylko zachowanie nieodpowiedzialne, ponieważ naraża się pracowników na niebezpieczeństwo, ale również postępowanie niezgodne z prawem. Według kodeksu pracy niedozwolone jest dopuszczenie pracownika do wykonywania obowiązków, bez wcześniej przeprowadzonego szkolenia BHP. Często pracodawcy zależy na tym, aby pracownik zaczął pracę jak najszybciej, jednak unikanie kursu BHP nie jest dobrą decyzją. Obecnie możliwe jest odbycie szkolenia BHP online, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Jest to dopuszczona prawnie forma zdobywania wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo czasu, ponieważ nie ma potrzeby wysyłania pracownika do ośrodka oddalonego wiele kilometrów od zakładu pracy. Dotyczy to jednak tylko szkoleń, które nie mają części praktycznych, ponieważ takie rodzaje wymagają od uczestników przećwiczenia pewnych czynności. Przykładowo nie jest możliwe przeprowadzenie szkolenia wstępnego w formie e-learningu, ponieważ ten kurs ma formę instruktażu. Dodatkowo dzieli się na dwie części – instruktaż ogólny oraz instruktaż stanowiskowy. Najważniejszym aspektem szkolenia online jest to, aby było ono jak najbardziej efektywne dla uczestników.
Dodaj komentarz