Podczas rozwodu sąd orzeka nie tylko o rozpadzie małżeństwa, ale także o wielu innych kwestiach, w tym sprawach związanych z opieką nad dziećmi. Jeśli jesteś w trakcie rozwodu lub chcesz złożyć pozew o rozwód, sprawdź na czym polega ograniczenie władzy rodzicielskiej.
Władza rodzicielska po rozwodzie
Władza rodzicielska to zbiór uprawnień i obowiązków, jakie rodzice mają wobec dzieci. Oboje rodziców posiada prawo i obowiązek do sprawowania tej władzy w sposób należyty. Jeśli rodzice dopuszczają się uchybień w tej kwestii, sąd może ograniczyć władzę rodzicielską, gdy zachodzi możliwość zagrożenia dobra dziecka. Władza rodzicielska trwa aż do momentu osiągnięcia przez dziecko pełnoletniości i wtedy również wygasa z mocy samego prawa.
Rodzice powinni zapewnić dziecku, w miarę swoich możliwości odpowiednie wykształcenie oraz możliwość rozwoju jego szczególnych uzdolnień. Dla pełnego rozwoju jego osobowości powinno mu się zapewnić kontakt z jego krewnymi np. dziadkami.
Powody ograniczenia władzy rodzicielskiej nie muszą być rażące ani umyślne, często mogą to być działania w dobrej wierze, jednak finalnie działające na krzywdę dziecka. Sąd w wyroku rozwodowym może ograniczyć sprawowanie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom lub jednemu z nich.
W trakcie rozwodu sąd na wniosek rodziców może ustalić różne zakresy sprawowania opieki nad dziećmi, mając przy tym cały czas na uwadze dobro dziecka. Najczęściej do ograniczenia władzy rodzicielskiej dochodzi przy rozwodzie, gdy rodzice nie są w stanie zgodnie porozumieć się i dojść do konsensusu wychowawczego.
Ograniczenie władzy rodzicielskiej – wniosek
Każdy z rodziców może złożyć wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej. Postępowanie może zostać wszczęte także z urzędu, np. przez pedagoga szkolnego. Wniosek składa się do sądu rejonowego wydziału rodzinnego i nieletnich. Ograniczenie władzy rodzicielskiej może zostać orzeczone również wobec rodziców rozwiedzionych oraz pozostających w separacji. W takich przypadkach sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców a ograniczyć władzę drugiego, określając konkretne uprawnienia i obowiązki.
Sposoby na ograniczenie władzy rodzicielskiej
Ograniczenie władzy rodzicielskiej przyjmuje różne formy:
- zobowiązuje rodziców do określonego postępowania, np. dopilnowania, by dziecko wypełniało obowiązek szkolny,
- określa, jakie czynności nie mogą być przez rodziców dokonywane bez zezwolenia sądu,
- poddaje wykonywanie władzy rodzicielskiej stałemu nadzorowi kuratora sądowego,
- kieruje małoletniego do organizacji lub instytucji powołanej do przygotowania zawodowego albo do innej placówki sprawującej częściową opiekę nad dziećmi,
Władzę rodzicielską można przywrócić, więc nie jest to stan nieodwracalny. Natomiast istnieje także możliwość pozbawienia władzy rodzicielskiej, gdy już wcześniej została ograniczona, a dobro dziecka za tym przemawia. Pozbawienie władzy rodzicielskiej wiąże się z całkowitą utratą praw wobec małoletniego.
Dodaj komentarz