Pobyt w domu z dziećmi czasami jest konieczny. Dla rodziców to wyzwanie, ponieważ w towarzystwie swoich pociech trudno skupić się na innych domowych obowiązkach. Jak zatem zaplanować maluchom czas w czterech ścianach? Które zabawy zainteresują dzieci, a przy okazji będą zachętą do poszerzania horyzontów? Podsuwamy 10 propozycji na wypełnienie dziecięcego dnia.
1. Figurki z masy solnej
Masa solna to materiał plastyczny, który znakomicie sprawdza się przy rozwijaniu rozmaitych zdolności. Jego zaletą jest to, że można go w szybki sposób przygotować w domu. Jeżeli chcesz zachęcić swoje maluchy do kreatywnej zabawy, to warto zdecydować się na masę solną. Co można z niej zrobić? Wszystko! Jedynym ograniczeniem jest tak naprawdę wyobraźnia.
Co będzie potrzebne?
- mąka
- sól
- woda
- przyprawy (np. cynamon, kurkuma) lub kakao
- farbki plakatowe lub pisaki
Składniki na masę solną są dostępne w każdym domu. Zanim jednak zabierzesz się za jej przygotowanie, musisz wiedzieć, że najważniejsze są proporcje poszczególnych składników – na 1 miarkę mąki przypada 1 miarka soli i ½ miarki wody. Najpierw zmieszaj mąkę z solą, a następnie zacznij stopniowo dodawać wodę i zagniatać. Gdy masa swoją konsystencją zacznie przypominać plastelinę, to znak, że można rozpocząć zabawę. Jeżeli chcesz nadać masie jakiś kolor, dodaj do niej odrobinę przypraw. Z masy solnej mogą powstać zwierzaki, aniołki i inne figurki. Na koniec warto je pokolorować farbami lub pisaki. Dzięki temu zyskają niepowtarzalny charakter.
2. Domowy teatrzyk
Przedstawienie czas zacząć! Jeżeli Twoje maluchy znakomicie czują się na scenie, to domowe występy będą dla nich niesamowitą frajdą. Rodzice jako widzowie zasiądą na kanapie i poczują się jak w prawdziwym teatrze, w którym swoje talenty zaprezentują mali aktorzy.
Co będzie potrzebne?
- prześcieradło lub koc – za nimi schowają się dzieci i będą animować swoje kukiełki
- lalki, misie i inne zabawki, które wcielą się niezapomniane role
- stroje i maski, w których zaprezentują się dzieci
Zanim spektakl będzie miał swoją domową premierę, trzeba przygotować scenę i aktorów. Bardzo prawdopodobne, że to salon stanie się miejscem głównych wydarzeń. Dzieci do swojej sztuki teatralnej mogą też zaangażować ulubione zabawki. Przydadzą się również dekoracje, a te można wykonać np. z papieru. Pozwól dzieciom rozwinąć artystyczne skrzydła i zaprezentować się od kreatywnej strony.
3. Kalambury
Zabawa, której tak naprawdę nie trzeba przedstawiać. Znają ją mali i duzi. To świetny sposób na spędzanie rodzinnych wieczorów. Kalambury gwarantują, że nie zabraknie śmiechu.
Co będzie potrzebne?
- karteczki, na których rodzice zapiszą hasła
- długopis
Na początku rodzice powinni zapisać hasła do odgadnięcia. Warto podzielić je na kategorie – np. bohaterowie bajek, czynności, zwierzaki, przedmioty, itp. Jeżeli grasz z przedszkolakami, pamiętaj, aby hasła były jednowyrazowe i niezbyt skomplikowane. Kolejny krok to określenie, czy uczestnicy będą pokazywać, czy też rysować wyzwania zapisane na kartkach. Gdy podstawowe zasady zostaną określone, można przystąpić do rodzinnej zabawy. Dlaczego ta gra to znakomity pomysł? Nie tylko uczy kreatywności, ale również pozwala bardziej nieśmiałym dzieciom przełamać niechęć do publicznych wystąpień.
4. Nietypowy zamek, wieża lub rakieta z pudełek i butelek
Coś dla małych budowniczych. Gdy tradycyjne klocki przestaną już być interesujące, czas znaleźć inny materiał, z którego powstaną niecodzienne konstrukcje.
Co będzie potrzebne?
- pudełka o różnych kształtach i wielkościach
- puste butelki plastikowe
- poduszki
- inne przedmioty, które sprawdzą się jako materiał budowlany
Rzuć dziecku wyzwanie! Zaproponuj mu zbudowanie zamku, w którym zamieszkają zabawki, rakiety, która ma dotrzeć na księżyc lub wysokiej i stabilnej wieży. Gdy pojawią się pytania: „Jak?” i „Z czego”, odpowiedz dziecku, że jest konstruktorem, który samodzielnie musi wymyślić, jak będzie wyglądała jego budowla. Zaproponuj wykorzystanie pudełek, butelek i innych przedmiotów, które bez problemu można znaleźć w domu. Zadanie to będzie wymagało pomysłowości i pokaże dziecku, że z nietypowych rzeczy może powstać coś niezwykłego.
5. Wspólne pisanie bajek
Czytanie bajek stało się już monotonne? Czas napisać własną opowieść z nowymi bohaterami, wciągającymi historiami i szczęśliwym zakończeniem.
Co będzie potrzebne?
- zeszyt do zapisania ciekawej historii
- długopis
- kartki z bloku, na których dzieci namalują ilustracje
- kredki, pisaki lub farby
Zainspiruj pociechy do stworzenia… książki. Zadanie wydaje się trudne? Wcale nie musi takie być. Twoje dzieci z pewnością mają bogatą wyobraźnię i nie zabraknie im pomysłów na bajkowe opowieści. Podczas, gdy Ty zajmiesz się spisywaniem dziecięcych pomysłów, maluchy mogą w tym czasie przygotować ilustracje do Waszej wspólnej książki. Na koniec połączcie książkę w całość – wklejcie obrazki do zeszytu. Gdy pomysłów jest bardzo dużo, możecie rozbić je na kilka książek i stworzyć domową biblioteczkę z niepowtarzalnymi bajkami.
6. Kreatywne gotowanie i dekorowanie potraw
Gotowanie z dziećmi jest wyzwaniem i planując tego rodzaju aktywności, musisz wziąć pod uwagę to, że mali kucharze potrzebują więcej czasu na poszczególne czynności. Trudno namówić Twojego malucha do zjedzenia śniadania? Być może chętniej zje kanapkę, którą sam sobie przygotuje. Ciekawą zabawą może być kanapkowy ludzik, który będzie miał rzodkiewkowe oczy, ogórkowy nos i paprykowy uśmiech. Dla małych cukierników ciekawa propozycja to np. lukrowanie babeczek lub dekorowanie lodów. Przygoda w kuchni będzie dla Twojej pociechy okazją do nauki i zapoznania się z kuchennymi sprzętami.
7. Tor przeszkód
Jeżeli w Twoim domu jest troszkę miejsca lub możesz skorzystać z przydomowego ogródka, to czas przygotować tor przeszkód. Ta zabawa pozytywnie wpływa na koordynację ruchową, umiejętności motoryczne i pozwoli spożytkować energię, której dzieciom nie brakuje. Jeżeli chcesz wprowadzić element sportowej rywalizacji, możesz zaproponować pokonywanie przeszkód na czas. Pamiętaj jednak, że bezpieczeństwo malucha jest najważniejsze.
Co wykorzystać do budowy toru w domu?
- kartonowe pudła
- poduszki
- miękkie zabawki
- liny lub sznurki
- pufy
- maty z pianki
- skoczki dla dzieci
- piłki
8. Gra w karteczki, czyli zgadnij kim jesteś
Co będzie potrzebne?
- żółte karteczki samoprzylepne
- długopis
Zabawa, która wciąga dzieci i dorosłych. Na początek musisz przygotować żółte karteczki samoprzylepne. Wybierz osobę, która nie będzie uczestnikiem gry i poproś, aby zapisała na karteczkach nazwy zwierzaków, przedmiotów lub postaci z bajek. Oczywiście wraz z dziećmi możesz określić inne kategorie, które znajdą się na karteczkach. Następnie uczestnicy gry powinni usiąść w kółku. Osoba posiadająca żółte karteczki przykleja na czoło każdego uczestnika jedną z nich. Zadanie każdego gracza to odgadnięcie kim jest, czyli co zostało zapisane na kartce. Podczas zgadywania można zadawać jedynie pytania, na które odpowiedź brzmi: „tak” lub „nie”. Osoba, która jako pierwsza rozszyfruje, kim jest, wygrywa!
9. Poszukiwanie skarbu
Co będzie potrzebne?
- smakołyk lub zabawka, która na czas zabawy stanie się skarbem
- materiały do przygotowania wskazówek (kartki, pisaki, kredki i długopisy)
Dla dzieci lubiących przygody oraz łamigłówki to będzie świetny sposób na spędzenie czasu w domu. Na początek zastanówcie się, co zostanie skarbem. Może to być np. jakiś smakołyk lub zabawka. Gdy dzieci nie będą patrzeć, ukryj skarb w niespodziewanym miejscu. Przygotuj na kartkach kilka zadań lub łamigłówek, które uczestnicy gry będą musieli wykonać, aby otrzymać wskazówki na temat miejsca ukrycia skarbu. Zadania dopasuj do wieku dzieci – przykładowe zadanie to np.: „wskaż cztery niebieskie przedmioty w domu, a dowiesz się, w którym pomieszczeniu jest skarb.” Każda kolejna wskazówka powinna być bardziej precyzyjna i pomocna w namierzeniu smakołyku lub zwierzaka.
10. Joga dla dzieci
Joga dla najmłodszych jest zupełnie inna niż ta dla dorosłych. Energiczne dzieci trudno namówić do pełnego skupienia przez dłuższy czas, dlatego joga dla maluchów ma formę zabawy i jest bardziej dynamiczna niż w przypadku tradycyjnych zajęć. W Internecie znajdziesz wiele przykładowych ćwiczeń dla dzieci, które przedstawiają zasady prawidłowego stania lub siedzenia. Najmłodsi za prowadzącym pokazują różne figury i naśladują zwierzęta. Dlaczego joga dla maluchów to dobry pomysł? Podobnie jak w przypadku zajęć dla dorosłych pomaga w rozwoju ciała, koncentracji i skupianiu uwagi. Ponadto jest sposobem na wesołe spędzenie czasu dla wszystkich członków rodziny.
Źródło fotografii: https://unsplash.com/@allentaylorjr
Dodaj komentarz