Blokada alkoholowa jest przydatnym rozwiązaniem dla kierowców, którzy chcą mieć pewność, że nie znajdują się w stanie nietrzeźwości, podczas wsiadania za kierownicę. Urządzenie jest chętnie stosowane przez osoby, którym czasowo zostało odebrane prawo jazdy, ponieważ dzięki tej metodzie, mogą szybciej wrócić do prowadzenia pojazdów. Jest to szczególnie ważne w przypadku zawodowych kierowców, którym taki zakaz uniemożliwia wykonywanie pracy i uzyskiwanie dochodów. W artykule wyjaśniamy, jak działa wspomniana blokada oraz ile wynosi koszt jej instalacji.
Co to jest blokada alkoholowa?
Blokada alkoholowa jest urządzeniem, które montuje się w pojazdach mechanicznych. Jego funkcją jest uniemożliwienie kierowcy uruchomienia silnika w sytuacji, kiedy dana osoba znajduje się w stanie nietrzeźwości. Urządzenie można wynająć lub kupić na własność. Jeśli sąd pozbawił Cię prawa jazdy, za jego zgodą możesz skorzystać także z łagodniejszego wymiaru kary w postaci omawianej blokady.
Blokada alkoholowa – kiedy można ją wykorzystać?
Osoby, które dopuściły się bezprawnego czynu i wsiadły za kierownicę pod wpływem alkoholu, muszą być przygotowani na to, że w przypadku kontroli policyjnej, zostaną im naliczone punkty karne lub tymczasowo zostanie im odebrane prawo jazdy. W takich przypadkach, na odzyskaniu prawa jazdy zależy szczególnie zawodowym kierowcom, którzy nie chcą tracić źródła dochodu. Dzięki zainstalowaniu blokady alkoholowej można skrócić okres zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych
Kierowca, który w trakcie kontroli był nietrzeźwy i został z tego powodu ukarany zakazem prowadzenia pojazdów, może wnioskować o ograniczenie czasu nałożonej kary pod warunkiem, że stosował się do zakazu przez więcej niż połowę orzeczonego przez sąd czasu. Jeśli chcesz skrócić czas całkowitego zakazu poruszania się samochodem, możesz zamiast tego ubiegać się o możliwość prowadzenia pojazdu wyposażonego w blokadę alkoholową.
Wniosek wraz z uzasadnieniem należy złożyć w sądzie. Argumentem przemawiającym za uzyskaniem pozwolenia może być fakt, że wykonujesz zawód, wymagający poruszania się autem. Do wniosku można dołączyć dodatkowe dokumenty:
- zaświadczenie o niekaralności w przeszłości,
- pozytywną opinię z miejsca pracy,
- zaświadczenie, potwierdzające fakt, że jesteś jedyną osobą, która utrzymuje rodzinę.
Ile kosztuje instalacja blokady alkoholowej w aucie?
Jeśli uzyskasz pozytywną opinię sądu, w wyniku której zostanie cofnięty tymczasowy lub dożywotni zakazu prowadzenia pojazdów, będziesz mógł zamontować w samochodzie blokadę alkoholową. Niestety, państwo nie pokrywa kosztów instalacji tego urządzenia, dlatego zakup leży po stronie kierowcy. Pozytywną informacją dla kierowcy jest fakt, że blokadę można także wynająć, a ceny tej usługi zaczynają się już od 60 zł miesięcznie. Jeśli natomiast zdecydujesz się kupić urządzenie na własność, koszt będzie wynosił od 1500 do nawet 5000 zł.
Koszt instalacji blokady alkoholowej jest z kolei uzależniony od modelu pojazdu, dlatego kwota ta może się wahać od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Dodatkowo po instalacji urządzenia w aucie, obowiązkowe jest wykonanie badania technicznego w Stacji Kontroli Pojazdów. Należy także pamiętać, że blokada wymaga kalibracji co 12 miesięcy w celu zachowania dokładności pomiarów.
Dodaj komentarz