Aby być eko, wcale nie trzeba rezygnować z bycia modnym. Kolejne marki zauważają swój ogromny wpływ na środowisko naturalne i starają się wprowadzać procedury i wytyczne minimalizujące negatywne efekty produkcji. Szczególnie w przypadku akcesoriów takich jak torebki, plecaki czy nerki, coraz częściej można spotkać produkty stworzone z filcu, skóry naturalnej lub skóry ekologicznej. Czym różnią się od siebie te materiały? Który z nich jest bardziej przyjazny naszej planecie? Sprawdź.
Filc
Filc syntetyczny wykorzystywany m.in. przez markę Felt Label, wytwarzany jest z włókien poliestrowych, pochodzących z recyklingu butelek PET. Dzięki temu materiał ten jest całkowicie ekologiczny, ponieważ do jego produkcji niepotrzebne jest wprowadzanie do obiegu kolejnego surowca. Powstały w procesie spilśniania, filc jest zarazem lekki i wytrzymały. Sprawnie pochłania wilgoć, ale żeby stał się wodoodporny, wystarczy potraktować go środkiem do zamszu. Łatwo utrzymać go w czystości. Codzienne zmechacenia można usunąć za pomocą rolki z klejem lub golarki do ubrań. Natomiast ewentualne zabrudzenia powinny zniknąć w temperaturze do 30 stopni — w pralce na niskich obrotach lub podczas prania ręcznego. Filc nie gniecie się i nie rozciąga.
Świetnie nadaje się do tworzenia z niego wielu rodzajów torebek, ponieważ nawet w dużych rozmiarach, nie obciąża ramienia jego posiadaczki. Może przyjmować różne kształty i być zdobiony np. grawerunkiem, wobec czego łatwo go spersonalizować m.in. jako prezent dla ukochanej osoby. Filc syntetyczny wykorzystuje się nie tylko do tworzenia modnych i funkcjonalnych dodatków do stylizacji, ale również do elementów dekoracyjnych w domu. Na popularności zyskują, chociażby podkładki filcowe czy filcowe girlandy i pudełka. Materiał ten nie uczula i odpowiednio zadbany będzie służyć przez długie lata. W dodatku jest niekosztowny.
Skóra naturalna
Skóra naturalna to inaczej skóra pochodzenia zwierzęcego. Charakteryzuje się znakomitą przepuszczalnością powietrza i cyrkulacją wilgoci, dzięki czemu nadaje się szczególnie dobrze na ubrania zimowe — kurtki jak i obuwie. Można ją spotkać również m.in. w meblarstwie. Jej trwałość jest bardzo mocno uzależniona od odpowiedniej konserwacji. Nieprawidłowe traktowanie może doprowadzić np. do pęknięć struktury. Wyroby ze skóry naturalnej mają wysoką cenę, ponieważ do ich produkcji wykorzystuje się bydło przeznaczone na ubój. Ze względów etycznych wiele osób sprzeciwia się kupnie powyższych produktów. Materiał ten jest ekologiczny, antyalergiczny, trwały i posiada charakterystyczny zapach. Opcją bardziej przyjazną środowisku i lżejszą na sumieniu konsumenta, jest kupowanie produktów ze skóry naturalnej w second-handach.
Skóra ekologiczna
Skóra ekologiczna do złudzenia przypomina naturalną wersję, jednak stworzona jest z materiałów syntetycznych. Mimo swojej nazwy nie jest ona najbardziej ekologicznym rozwiązaniem, kiedy mowa o procesie biodegradacji. Jednak podobnie jak pozostałe materiały jest surowcem elastycznym i świetnie nadającym się do tworzenia różnego rodzaju dodatków do stylizacji i wnętrz. Jej dużą przewagą nad skórą naturalną jest odporność na wodę oraz zróżnicowanie tekstur, a także brak wyrazistego zapachu. Ma również zdecydowanie niższą cenę.
Marki takie jak Felt Label do tworzenia swoich produktów wykorzystują zarówno filc jak i skórę ekologiczną. Są to delikatne materiały, które doskonale sprawdzają się m.in. w roli torebek. Stanowią ciekawą alternatywę dla skóry naturalnej, której z chęcią poszukują np. weganie. Warto wybrać materiał, który będzie trwały, elastyczny, a przy tym moralnie zgodny z Twoim sumieniem.
Dodaj komentarz