Każdy z nas zdaje sobie sprawę jak nużące i czasochłonne potrafi być sprzątanie. Dziś na paletę weźmiemy kuchnię, która wymaga szczególnej czystości, chociażby ze względu na higienę przyrządzania posiłków. Ten wymagający proces można uprościć kilkoma prostymi i skutecznymi trikami, które nie tylko pozwolą zaoszczędzić Ci czas, ale także pozostawią Twoją kuchnię czystą i lśniącą!
1. Gąbka do mycia naczyń
Nieustannie mokra gąbka jest źródłem całych kolonii bakterii, które później lądują na naszych naczyniach. Oprócz częstej i regularnej wymiany (przynajmniej raz na dwa tygodnie) można zminimalizować rozwój drobnoustrojów poprzez wsadzenie jej do… mikrofali! Ustawiamy ją na najwyższą moc i wkładamy gąbkę na pół minuty. Po całym procesie gąbka powinna być jak nowa. Uważaj przy jej wyciąganiu, ponieważ może być bardzo gorąca. Po takim procesie możemy umieścić ją w odwróconym klipsie biurowym aby nie dotykała innych powierzchni.
2. Blender kielichowy
Zapach po koktajlach i smoothie może zostać w blenderze naprawdę długo i nie jest on przyjemny. Aby pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń, nie trzeba dużego wysiłku. Wystarczy wlać do niego odrobinę wody oraz kroplę płynu do mycia naczyń, po czym włączyć urządzenie. Niektóre z blenderów mają wbudowaną funkcję czyszczącą, z której warto wtedy skorzystać.
3. Mikrofala
Częste korzystanie z mikrofali jest bardzo wygodne i komfortowe, o ile samo urządzenie zachowane jest w dobrym stanie. Niestety zapachy i tłuszcz z podgrzewanych potraw osiadają na ściankach i wydzielają nieprzyjemny zapach. Aby usunąć zanieczyszczenia, przygotuj miseczkę z wodą oraz cytrynę pokrojoną w plastry. Możesz także wycisnąć resztę soku, aby efekt był jeszcze lepszy. Ustawiamy standardowe parametry i podgrzewamy miskę z płynem około 4-5 minut aby woda zaczęła delikatnie wrzeć. Następnie wystarczy przetrzeć wnętrze szmatką aby usunąć rozpuszczony osad i tłuszcz.
4. Lodówka
Półki lodówki często zanieczyszczają się od żywności. Ciągłe przekładanie produktów i przecieranie ich może być uciążliwe, dlatego szybkim sposobem na usunięcie zanieczyszczeń będzie umieszczenie na nich folii spożywczej. Przy ewentualnych zabrudzeniach jesteśmy w stanie prosto usunąć starą warstwę i nałożyć nową.
5. Przypalony garnek
Przypalenie garnka zdarzyło się chyba każdemu. Przy czyszczeniu należy zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z jakiego wykonany jest garnek, ponieważ niektóre mogą mieć specyficzne wymagania co do pielęgnacji. Przy standardowym garnku dobrze sprawdzi się kostka do zmywarki bądź proszek do prania, który wsypujemy na dno naczynia i zalewamy niewielką ilością bardzo ciepłej wody. Taką mieszankę odstawiamy na całą noc. Potem wystarczy dokładnie go opłukać i umyć wodą z płynem do mycia naczyń.
Źródło fotografii: www.pexels.com/pl-pl/@burst
Dodaj komentarz