Bieganie to powszechnie lubiany i niezwykle popularny sport. Nic dziwnego – nie potrzeba do niego wygórowanego cenowo sprzętu, można go uprawiać w zasadzie wszędzie, a postępy widoczne są bardzo szybko, o ile zachowana jest regularność. Obawiasz się, że łatwo się zniechęcisz lub Twój pierwszy trening będzie nieudany? Zapraszamy na dalszą część artykułu, z którego dowiesz się, od czego zacząć i jak zaplanować bieganie.
Co daje jogging?
Na wstępie warto uświadomić sobie jakie korzyści daje bieganie i po co to robisz. Zadaj sobie pytanie „Dlaczego chcę biegać”? Może Twoim postanowieniem jest przebiec maraton lub zrzucić parę kilo? Pamiętaj, że motywacja to niezwykle ważna część treningów! Jeśli brak Ci argumentów, poniżej zamieszczamy listę zdrowotnych korzyści z biegania:
- poprawia wydolność organizmu i wzmacnia mięśnie
- usprawnia pracę serca
- pozwala zgubić zbędne kilogramy – godzina biegu może spalić nawet 600-900 kcal!
- przeciwdziała chorobom: cukrzycy, otyłości, osteoporozie i innym
- powoduje wzrost energii i endorfin w organizmie
- redukuje stres i pomaga pozbyć się negatywnych emocji
Co przygotować na jogging?
Sprzęt nie jest w bieganiu najważniejszy, ale warto wiedzieć, co ułatwi nam trening, a co będzie przeszkadzać. Pierwsze kilka treningów nie wymaga też wizyty w sklepie sportowym – większość rzeczy znajdziesz w swoim domu.
Buty do biegania
Na początek wystarczą zwykłe sportowe buty z oddychającego materiału, posiadające utwardzoną podeszwę. Powinny być dobrze dopasowane i nie sięgać za kostkę. Jeśli jednak wiesz, że jesteś zdecydowany na regularny jogging w 100%, warto zainwestować w obuwie do biegania lepszej jakości. Jak je wybrać? Po kilku pierwszych treningach zobaczysz, na jakiej nawierzchni lepiej Ci się biega – czy jest to asfalt, las czy bieżnia. Do każdego z tych podłoży nadaje się inny rodzaj buta, a jeśli chcemy uniknąć kontuzji, warto zapoznać się z bogatą ofertą sklepów internetowych bądź stacjonarnych. Obuwie do biegania ma nam zapewnić bezpieczeństwo i komfort, stabilizować nogę i chronić przed kontuzją, dlatego warto dobrze zaplanować ten zakup i sprawdzić kilka sportowych sklepów.
Odzież do biegania
Powinna przede wszystkim nie krępować ruchów i odprowadzać pot, tak żeby nie doprowadzić do przegrzania organizmu. Na początek dobrym wyborem będzie zwykły bawełniany podkoszulek oraz legginsy czy dresy. W chłodniejsze dni zadbaj także o ochronę gardła i głowy – przyda się wygodna czapka i kominiarka lub buff. Jeśli chodzi o panie, warto zaopatrzyć się również w sportowy stanik, który zapewni wygodę i zapobiegnie bólom kręgosłupa oraz piersi.
Butelka z wodą
Na początku Twojej przygody z bieganiem możesz odczuwać dyskomfort spowodowany niedoborem płynów. Warto zaopatrzyć się w niewielką butelkę napełnioną wodą lub izotonikiem, która pozwoli szybko uzupełnić wodę w organizmie.
Gadżety
Na początku radzimy nie przesadzać z ich nadmiarem. Przed ściągnięciem płatnej, specjalistycznej aplikacji lub kupnem opaski na rękę powinieneś wyczuć swoje tempo i znaleźć najlepsze rozwiązania dla swojego organizmu. Zbędne przedmioty będą Cię tylko rozpraszać. Oczywiście słuchawki z mobilizującą muzyką są jak najbardziej wskazane, a jeśli nie wyobrażasz sobie pierwszego treningu bez aplikacji mierzącej spalone kalorie – śmiało. Grunt to zachować umiar.
Pierwszy trening
Przede wszystkim – nie przesadzaj. Jeśli nie uprawiałeś wcześniej regularnego sportu, nie nastawiaj się na 10 kilometrów pierwszego dnia. Zacznij delikatnie – marszobiegi na krótkie dystanse to najlepszy sposób na polepszenie kondycji. Zaplanuj treningi w tygodniu, pamiętając o odpoczynku i regeneracji mięśni. 3-4 razy w zależności od Twojej dotychczasowej formy będą jak najbardziej w porządku. W miarę upływu czasu warto skracać czas marszu, a zwiększać biegu. Pamiętaj – nie traktuj treningu jak biegu na 100 metrów (o ile nie jest to trening aerobowy). Bieganie na długie dystanse bardziej przypomina powolny trucht niż wykańczający sprint.
Ostatnia rada: nie poddawaj się! Trening czyni mistrza, a regularność i motywacja to najważniejsze czynniki udanego joggingu. Wytrzymaj tydzień, dwa a przekonasz się, ile dobroczynnych korzyści niesie za sobą sport, jakim jest bieganie!
Źródło fotografii: www.pexels.com/pl-pl/@mastercowley, www.pexels.com/pl-pl/@jeshoots-com-147458
Dodaj komentarz