Decydując się na pupila, powinniśmy zadbać o przyjazną przestrzeń domu bądź mieszkania. Psy, koty, gryzonie i ptaki często interesują się roślinami w swoim otoczeniu, podgryzając lub ocierając się o nie. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nie niektóre rośliny domowe mogą być śmiertelnie niebezpieczne dla zwierząt – listę najpopularniejszych znajdziesz na dole artykułu. Natomiast jeśli dopiero planujesz swój domowy ogródek, sprawdź naszą listę roślin, które nie zaszkodzą Twojemu pupilowi!
Pamiętaj o tym, że nawet jeśli roślina nie jest toksyczna, przy zjedzeniu dużej ilości należy kontrolować stan zwierzęcia, ponieważ może być np. na nią uczulone.
Bezpieczne rośliny dla zwierząt domowych:
Bambus zwyczajny (Bambusa vulgare, syn. B. balcooa)
Stosunkowo prosta w uprawie roślina, potrzebująca sporo wody i nieznosząca przeciągów. Egzotyczny wygląd bambusa doda świeżości i oryginalności naszemu wnętrzu. Posiada grube, żółte pędy i dość duże, proporcjonalne liście, które chętnie podgryzają zwierzaki.
Begonia królewska
To okazała roślina posiadające trójwymiarowe, zielono-różowe liście, które stanowią jej główną ozdobę (nie kwiaty). Królewskie wymagania? Nic bardziej mylnego! Begonię powinniśmy odsunąć od nasłonecznionych okien oraz pilnować, aby jej nie przelać. Przy zachowaniu tych prostych zasad begonia pięknie się rozwija.
Storczyk falenopsis (Nephrolepis exaltata)
Od wielu lat króluje na parapetach, stając się jednym z najczęściej wręczanych kwiatów doniczkowych. Nic dziwnego, zachwyca swoim wyglądem i jest prosty w pielęgnacji, a do tego warto wiedzieć, iż nie szkodzi naszym pupilom. Jeśli o niego zadbamy, odwdzięczy się długim i obfitym kwitnięciem.
Chamedora wytworna (Chamaedorea elegans)
Popularna domowa palma, która potrafi całkiem odmienić nudne wnętrze, a przy okazji jest całkiem bezpieczna dla zwierząt. Woli przebywać w cieniu oraz półcieniu i dość szeroko się rozrasta, dlatego trzeba jej przeznaczyć nieco więcej miejsca.
Jęczmień i owies (Hordeum L. i Avena L.)
Zasadzony w doniczce lub skrzynce, rośnie w górę i przypomina nieco trawnik. Łatwy w pielęgnacji i niewymagający. To typowy koci przysmak, który nie dość, że dostarcza potrzebnego kwasu foliowego to na dodatek działa odkłaczająco. Trzeba zwrócić uwagę na to, aby liście nie były ostre i nie raniły kociego języka oraz przełyku oraz na to, aby trawa nie pochodziła.
Nefrolepis wyniosły (Nephrolepis exaltata)
To nic innego jak najpopularniejsza, najbardziej niezniszczalna z paproci. Na ogół i tak umiejscawiamy go w kwietnikach na ścianach lub wiszących doniczkach, dlatego zwierzęta nie mają do nich dostępu. Natomiast nawet jeśli by go zdobyły, jest ona nietoksyczna i nie powinna sprawić problemu.
Warto nadmienić, że nie jest to pełna lista, a jedynie propozycje. Poniżej także znajdziesz najpopularniejsze rośliny toksyczne, których powinieneś się pozbyć z zasięgu pupila. Jeśli masz wątpliwości co do swojej rośliny, bądź nie ma jej w dzisiejszym zestawieniu, sprawdź ją na popularnych stronach w Internecie.
Jakie rośliny są trujące dla psów i kotów, a często znajdują się w naszych domach?
- Aloes
- Azalie
- Grubosz
- Lilia
- Tulipany
- Narcyz
- Oleander
- Pomidor
- Gwiazda betlejemska
- Hortensja
- Bez czarny
- Konwalia majowa
Źródło fotografii: unsplash.com/@joshcouchdesign
Dodaj komentarz